Prowadzenie DG w Polsce vs. WB

Masz już dość pracy na etat, wścibskiego szefa i stania po kilka godzin w korkach? Marzysz o tym, aby pracować na własny rachunek? Przedstawimy cienie i blaski pracy freelancera oraz dokonamy porównania, w jakim kraju składki są najniższe. Zapraszamy do lektury.

Cienie i blaski pracy freelancera

Cienie i blaski pracy freelanceraKim jest freelancer? Czy to szczęśliwiec, który nie musi nastawiać budzika, tylko pracuje wtedy, kiedy mu wygodnie? Czy może straceniec, bezskutecznie poszukujący stałej pracy? Praca freelancera, podobnie jak wszystkie inne prace, ma plusy i minusy. Zazwyczaj jest jednak o wiele bardziej skomplikowana niż mogłaby się wydawać z boku 😉 Oczywiście ma też wiele zalet. Dowiedz się więcej o pracy na własny rachunek i przekonaj się, czy jest dla Ciebie.
Kim jest wolny strzelec? Jest to każdy, kto pracuje na własny rachunek, wykonując wolny zawód. Najwięcej samozatrudnionych znajdziemy w takich zawodach jak: graficy, programiści, tłumacze, copywriterzy, software developerzy, konsultanci/doradcy biznesowi, trenerzy, specjaliści do spraw marketingu i PR, fotografowie, IT administratorzy, specjaliści ds. SEO/SEM oraz handlowcy. Osoby te są panami swojego losu i nie muszą codziennie chodzić do pracy od 8:00 do 16:00. Freelancerzy pracują, przede wszystkim, w swoich mieszkaniach czy domach świadcząc usługi zdalnie dla klientów polskich i/lub zagranicznych. Wolność rozumiana jako brak przywiązania do etatu, stałych godzin pracy, wolna ręka w podejmowaniu decyzji zawodowych i dysponowaniu swoim czasem, a także wysokie zarobki to niezaprzeczalne plusy zawodu freelancera.

Cienie i blaski pracy freelanceraWiele osób sądzi, że jedyne, czym musi się przejmować freelancer to terminowe i rzetelne wykonanie zlecenia, jednak nie jest to do końca prawdą. Poza dobrze wykonanym zleceniem, freelancer ma na głowie również inne sprawy… wiele innych spraw. Praca na własny rachunek od samego początku wiąże się już z kosztami, m.in. ZUS-u, podatków, księgowej (w przypadku prowadzenia DG). Osoba, która otwiera działalność musi już więc być pewna, że będzie uzyskiwać dochody wystarczające na pokrycie tych wydatków. O wiele łatwiej jest stać się bankrutem prowadząc własną działalność niż pracując na etacie… Co więcej, praca jako wolny strzelec wiąże się z o wiele większą odpowiedzialnością niż praca na etat, gdyż wszystko jest na Twojej głowie. Świeżo upieczony freelancer zetknie się z niekończącą się ilością formalności, formularzy i przepisów skarbowych, które regulują sposób prowadzenia działalności. Comiesięczne rozliczenia należy przedstawiać nie tylko w odpowiednim Urzędzie Skarbowym, ale także w Zakładzie Ubezpieczeń Zdrowotnych. Spędzanie długich godzin w tych instytucjach zabiera cenny czas, który można byłoby, na przykład, spędzić na prezentacji oferty potencjalnym klientom. Poza tym, freelancer jest odpowiedzialny za rozwiązywanie wszelkich innych problemów – nie jest on tylko szeregowym pracownikiem i cały biznes jest w jego rękach. Takie sprawy jak wyposażenie biura (fotel, biurko, szafki, dekoracje do biura), zakup sprzętu (komputera wraz Cienie i blaski pracy freelanceraz akcesoriami, drukarki, skanera, smartfona, tableta, projektora, telefonu, faxu), wydatki związane z samochodem (amortyzacja samochodu, paliwo, części zamienne, usługi serwisowe), czynsz, prąd, Internet czy też kursy i szkolenia związane z wykonywaną działalnością będą na Twojej głowie. Jeśli pracujesz na etat i np. zepsuje Ci się komputer, nie musisz go naprawiać, gdyż jesteś pracownikiem odpowiedzialnym za swoją pracę, tzw. swoją „działkę”; do Twoich obowiązków nie należy dbanie, aby wszystko w firmie przebiegało bez zarzutu. Natomiast, pracując jako wolny strzelec cały czas musisz trzymać rękę na pulsie i wszystkiego dopilnować osobiście. Jest to praca, która wiąże się z dużą odpowiedzialnością, wymaga wszechstronności, samodyscypliny i ciężkiej pracy. Jeśli jednak nie zniechęciły Cię „minusy” pracy freelancera, w drugiej części artykułu podpowiemy, w jakim kraju najlepiej opłaca się założyć działalność gospodarczą, aby ponieść jak najmniejsze koszty.

Prowadzenie DG w Polsce i WB

Pracując na własny rachunek, możesz świadczyć swoje usługi w oparciu o umowę zlecenie, umowę o dzieło bądź założyć własną działalność gospodarczą. W przypadku dwóch pierwszych możliwości, sprawa jest dość prosta. Jednak, jeśli z czasem zdecydujesz się założyć DG, warto dowiedzieć się, jak to wygląda w innych państwach UE, w porównaniu do Polski.

Prowadzenie DG w Polsce i innych krajachJak wygląda prowadzenie DG w Polsce? Osoby prowadzące DG w Polsce mają obowiązek wnoszenia comiesięcznych opłat z tytułu ubezpieczeń społecznych. Obecnie, minimalne składki odprowadzane z tytułu ubezpieczeń zdrowotnych naliczane są od 60% średniego wynagrodzenia i wynoszą 1121,52 zł. Najważniejszy jest jednak fakt, że obowiązek tego rodzaju opłat jest absolutnie nieuzależniony od poziomu osiągniętego obrotu. Innymi słowy, niezależnie od tego, czy freelancer w danym miesiącu wygeneruje przychód w wysokości 30 000 zł czy 3000 zł, opłaty z tytułu ubezpieczeń społecznych pozostają takie same. Łatwo więc jest wyobrazić sobie, że w przypadku choroby, wypadku, urodzenia dziecka, a nawet wakacji, freelancer może w danym miesiącu wyjść na minus. Kwota wolna od podatku w Polsce to jedynie 3091,00 zł rocznie – jedna z najniższych na świecie. Tutaj uzyskasz więcej informacji na temat rozliczania się z US i obowiązkach ciążących na wolnych strzelcach.

Jak wygląda prowadzenie DG w WB? 

Prowadzenie DG w Polsce i WBZałożenie firmy za granicą jest możliwe w przypadku przedstawicieli wolnych zawodów – dziennikarzy, informatyków, grafików, tłumaczy, doradców, pośredników i wielu innych. Unikanie płacenia składek ZUS w Polsce możliwe jest na podstawie unijnego rozporządzenia w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (zwalnia z płacenia składek w kraju macierzystym, w razie ubezpieczenia w innym kraju UE). Jednak to samo rozporządzenia daje ZUS-owi możliwość kontaktowania się z podobnymi instytucjami w innych krajach i sprawdzania, czy zatrudnienie i opłacanie składek nie jest fikcyjne. Ważne jest również to, aby nie mieć w Polsce stacjonarnego zakładu produkcyjnego. Przyjrzyjmy się, jak przykładowo wygląda prowadzenie DG w Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania. WB należy do światowych potęg gospodarczych, zajmuje pierwsze miejsce w Europie i piąte na świecie pod względem łatwości prowadzenia działalności gospodarczej. System brytyjskiego prawa podatkowego jest łatwy i przejrzysty. Wysokość składek miesięcznych wynosi od 13 do 58 euro w oparciu o zyski. Kwota wolna od podatku wynosi 9440 funtów, czyli w przeliczeniu ponad 40 tys. zł. W WB wyższe są również progi, przy których zastosowanie mają wyższe stawki podatku. Obowiązek rejestracji i rozliczeń VAT zaczyna się dopiero dla obrotów powyżej 78 000 funtów czyli dla 395 000 zł rocznie! Poza tym, istnieje możliwość wypłaty dywidendy, która do 32 010 funtów (160050 zł) nie jest opodatkowana. Kolejnym ważnym plusem jest także oszczędność czasu, gdyż rozliczenia podatkowe robione są raz do roku.

Poza Wielką Brytanią, do miana „rajów ubezpieczeniowych”, do których od kilku lat masowo uciekają polscy przedsiębiorcy, zaliczają się również Czechy, Słowacja oraz Węgry.

Marzysz o pracy na własny rachunek, ale potrzebujesz pieniędzy na początek? Dobrze trafiłeś! Nie zastanawiaj się ani chwili i skorzystaj z naszych indywidualnych pożyczek online szytych na miarę każdego Klienta. Szybko, bez formalności i na bardzo korzystnych warunkach. Dzięki Zaimo, marzenia o własnej firmie przestaną być jedynie marzeniami.