Rozwój gospodarczy Polski

Rozwój-gospodarczy-PolskiEuropejski Bank  Odbudowy i Rozwoju ( EBOR) informuje, że w przyszłym roku wzrost gospodarczy Polski wyhamuje i wyniseie 3,0 proc. Wcześniej szacowano, że będzie to 3,3%. Dotychczas podkreślano, że wzorst gospodarczy Polski był bardzo stabilny , a sytuacja ta utrzymywała się od połowy 2013 roku. Tendencja malejąca może mieć znaczny wpływ na jeszcze większy wzrost zainteresowanie produktami pożyczkowymi oferowanymi w Internecie.

Garść danych

Jak donosi Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, stabilna gospodarka Polski była spowodowana w miare stałym wysokim popytem. W 2014, jak i w 2015 roku spowolnienie spowodowane jest głównie sytuacją gospodarczą na Ukrainie, jak również bezpośrednim pogorszeniem się popytu na terenie Unii Europejskiej. Pomimo tych trudności, z którymi Polska boryka się od kilku miesięcy, popyt udało się utrzymać na poziomie 3 proc. jednocześnie wartość złotówki zmalała, ponieważ jest zależna od wartości rubla rosyjskiego. Przewiduje się, że złotówka nadal będzie słabła pod wpływem innych, globalnych rynków finansowych. Ponadto szacuej się, że nadal będzie wzrastać wartość franka szwajcarskiego, przez znacznie wzrosły ceny kredytów udzielonychw  tych walutach. Problem ten dotyczy niemal pół miliona Polaków, którzy szukają wsparcia ze strony rządu. Kolejne podrożenie franka miałoby byc spowodowane posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego oraz wyborami parlamentarnymi, które wkrótce odbędą się w Grecji. W tym tygodniu Narodowy Bank Polski ustalił kurs franka szwajcarskiego na średni poziomie- 4, 29 zł.

Rynek finansowy w Polsce

Rynek finansowy uległ zachwianiu po ostatnim wzroście wartości franka szwajcarskiego. Wiele osób obawia się, że nie będzie w stanie spłacać terminowo rat kredytów hipotecznych, które mogą w ktrótkim czasei wzrosnąć nawet o kilkaset złotych. Rząd aktualnei opracowuje strategię pomocy, podkreślając jednocześnie przy tym, że osoby, które zaciągały kredyty we franku szwajcarskim powinny być świadome możliwości wahań walutowych i ewentualnych zmian w wartości rat miesięcznych, które muszą spłacać. Jednakże należy podkreślić także, iż wiele  osób decydowało się na zaciągnięcie kredytu w banku właśnie w tej walucie, ponieważ nie posiadają dobrej sytuacji finansowej, a takie rozwiązanie było dla nich tańsze. W świetle ostatnich wydarzeń gospodarczych i na rynku finansowym można wnioskować, iż zachowana zostanie tendencja wzrostowa zainteresowania pożyczkami udzielanymi przez instytucje pozabankowe w Internecie. Przykładem jest marka Zaimo.pl, która już teraz plasuje się na liście najczęściej odwiedzanych stron o tematcye biznesu i finansów w rankingu PBI/ Gemius. Marka uplasowała się  na 19 pozycji z zasięgiem opiewającym na 2,14 proc. Dlaczego więc Polacy tak chętnie korzystają z serwisów finansowych w Internecie? Przede wszystkim pożyczki online udzielane przez zaufane instytucje pozabankowe są niezwykle wygodną formą dofinansowania domowego budżetu. W zaimo.pl każdy może aplikwoać nawet o 6000 zł na 12-miesięczną spłatę kredytu. Zautomatyzowany system wydaje decyzję pożyczkową w zaledwie kilka do kilkunastu minut, a wnioski są składane całkowicie online. Jednocześnie coraz więcej osób zwraca uwagę na bezpieczeństwo uzyskania pożyczki w sieci, dlatego Zaimo jest członkiem Związku Firm Pożyczkowych i na bieżąco stara się edukować konsumentów na temat podstawowych pojęć z zakresu mikropożyczek w Polsce. Takei i inne działa doprowadziły do zwiększonego zaufania klientów do tego rodzaju instytucji finansowych, które jak podkreślają eksperci ekonomiczni, są równie potrzebni na rynku, obok banków. Dzięki temu podwyższane sa standardy obsługi klienta oraz wprowadzana jest konkurencyjność rynkowa, tak ważna dla konsumentów, którzy mają szansę korzystac z szerokiego wachlarza usług finansowych.

Autor: Irena Kaczmarek