Siedem rzeczy, na które musisz wrócić uwagę biorąc kredyt

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia może stanąć przed decyzją o wzięciu kredytu. Czy to będzie kredyt na zakup mieszkania, czy też tylko kredySiedem rzeczy, na które musisz wrócić uwagę biorąc kredytt gotówkowy na jakiś większy, lub bieżący wydatek, zawsze należy dokładnie taka decyzję przemyśleć, i przeanalizować różne aspekty wzięcia pożyczki. Decyzja o zadłużeniu się powinna być podjęta w sposób odpowiedzialny.

Poniżej przestawiamy 7 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę decydując się na wzięcie kredytu.

  1. Na pewno potrzebujesz kredytu?

Zanim zdecydujesz się poprosić bank, lub inną instytucje, o zastrzyk gotówki, przeanalizuj dokładnie stan Twoich finansów, i zastanów się czy kredyt na pewno jest Ci potrzebny. Jeśli chcesz wziąć kredyt gotówkowy na jakiś większy wydatek, może lepiej poczekać i oszczędzić potrzebne środki. Jeśli chcesz kupić mieszkanie, niełatwo jest dysponować środkami, ale warto zastanowić się, jaki wkład własny jesteśmy w stanie dać z naszej strony. Dokładna analiza domowych finansów pozwoli podjąć odpowiedzialną decyzję.

  1. Będziesz w stanie płynnie spłacać?Będziesz w stanie płynnie spłacać?

Jeśli już przeanalizowałeś swoje finanse, i rzeczywiście jesteś zdecydowany, żeby wziąć kredyt, zrób projekcje swoich finansów, i dobrze przemyśl, czy spłacanie kredytu nie będzie dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem. Będziesz przecież musiał co miesiąc spłacać ratę, więc Twoje obecne przychody muszą obsłużyć ten koszt. Oczywiście, banki również sprawdzą Twoją ”zdolność kredytową”, ustalą tym samym, że mogą Ci pożyczyć pieniądze, i że jesteś klientem godnym zaufania. Ale pamiętaj, że Ty sam musisz mieć pewność, że udźwigniesz ten ciężar. Banki zwykle zarabiają najwięcej na tych, co nie spłacają w terminie.

  1. Zrób porównanie dostępnych kredytów

Jeśli decydujesz się na kredyt, to kluczowym będzie wybranie takiego, który najmniej będzie Cie kosztował. Zwróć uwagę, że koszt kredytu to nie tylko jego oprocentowanie, i rozbicie na raty pożyczonej kwoty wraz z naliczonym procentem przez bank. Banki zwykle biorą też prowizję od kredytu, jednorazowo, na starcie. Często wykupić trzeba obowiązkowe ubezpieczenie. Dodatkowo, część z banków dając atrakcyjniejszą ofertę, zmusza klienta do wzięcia innej usług bankowej (konta, lub innych produktów), co pośrednio również może stanowić koszt.

  1. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO)

To termin, który musi być znajomy każdemu kredytobiorcy, i łączy się z powyższym punktem. RRSO, poza oprocentowaniem uwzględnia wszystkie pozostałe koszty kredytu, i pokazuję w jasny, łatwy w do porównań sposób, jaki rzeczywiście będzie łączny koszt Twojego kredytu.Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO)

  1. Wybierz najlepszą ofertę

Mając powyższą wiedzę, podejmij najlepszą dla siebie decyzje. Nigdy nie bierz oferty pierwszej z brzegu, lub tej, która najgłośniej jest reklamowana. Podejmij świadomą decyzję i oprzyj ją na porównaniu 5, 6 ofert. Jeśli masz jakąkolwiek wątpliwość, pytaj doradcy bankowego o każdy szczegół oferty.

  1. Dokładnie przeanalizuj umowę przed jej podpisaniem

Zwróć przy tym uwagę na wszystkie warunki, i ewentualne ukryte koszty, dodatkowe usługi, które dawaną są ”w pakiecie”. Przestudiuj swoje prawa i obowiązki wynikające z umowy. Przeanalizuje możliwości wcześniejszej spłaty kredytu. Warto czytać dokładnie umowy przed ich podpisaniem.

  1. Spłacaj w terminie

Każdy kredyt, czy pożyczka są obciążone kosztami i oprocentowane. Nawet jeśli wybierzesz najlepszą dostępną ofertę na rynku, przestanie ona być atrakcyjne, jeśli nie będziesz płacił w terminie. Opóźnienia w spłacaniu rat, lub ich niepłacenie, będzie generować wysokie, dodatkowe koszty. Zatem spłacanie kredytu wymaga dużej dyscypliny i odpowiedzialności.