Sprawdzanie pożyczkodawcy

Sprawdzanie-pożyczkodawcyCo jakiś czas media ujawniają kolejne ofery związane z działalnością parabanków. Niestety działalność tych instytucji jest niepotrzebnie łączona i kojarzona z firmami pożyczkowymi. Kiedy w zreczywistości są to dwie zupełnie różne instytucje, które cechuja się innymi zasadami przyznawania kredytów. Jednocześnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją sposoby na zweryfikowania pożyczkodawcy. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą nam zdywersyfikować parabanki i firmy pożyczkowe, a jednocześnie wskazać podpowiedzi dotyczącego tego, jak efektywnie sprawdzić pożyczkodawcę.

Parabank a firma pożyczkowa

Zasadnicza różnica między parabkiem a firmą pożyczkową polega na tym, iż ta pierwsza instytucja udziela kredytów pobierając przy tym depozyty od klientów. Tym samym środki pieniężne są obciążone ryzykiem. Z kolei firmy pożyczkowe udzielając finansują krótkoterminowe kredyty dzięki własnym środkom, pozyskanym od inwestorów. To sprawia, że instytucji pożyczkowej zależyna tym, by wydana decyzja kredytowa była jak najbardziej wiarygodna a pożyczka została przyznana osobie, która będzie ją w stanie spłacić. Dzięki temu coraz rzadziej firmy pożyczkowe wprowadzają konsumentów w tak zwaną pętlę zadłużenia, która polega na zaciąganiu kolejnych pożyczek na spłatę poprzednich zobowiązań. Przykładem jest marka Zaimo.pl, która dysponuje zaawansowaną technologią Big Data. Dzięki samodoskonalącemu się algorytmowi, firma weryfikuje 15 000 danych o kliencie, przez co decyzja stała się jeszcze bardziej wiarygodna. Pod uwage brane są  nie tylko informacje pochodzące z biur informacji kredytowych, lecz także dane internetowe, takie jak informacji z portali społecznościowych lub aukcyjnych. Jednocześnie klienci mogą zalogować się do swoje konta na Facebooku, przez co weryfikacji poddana zostaje też sieć ich kontaktów oraz systematyka zachowań pożyczkobiorcy. Dzięki temu osoby, o których informacje nie zostały jeszcze zaktualizowane w BIK, mają szansę na uzyskanie pożyczki i podreparowanie budżetu domowego.

Weryfikacja pożyczkodawców

Od tego roku możliwość sprawdzenia pożyczkodawców stała się jeszcze łatwiejsza i nie wymaga aż takiego wysiłku i zaangażowania. Wystarczy zajrzeć do nowoutworzonego rejestru firm pożyczkowych, którego administratorem i pomysłodawcą jest Związek Firm Pożyczkowych. To stowarzyszenie, które skupia odpowiedzialnych pożyczkodawców, a firmy przynależące do organizacji muszą spełniać określone warunki. Należą do nich między innymi prowadzenie działalności w Internecie, niska ilość reklamacji, która nie przekracza 0,5%, czy też brak kar ze strony UOKiK. Głównym celem i zadaniem rejestru jest wypracowanie zasad biznesowych i etycznych, dzięki którym sytuacja na rynku pożyczkowym w Polsce zostanie bardziej usystematyzowana. W rejestrze znajdują się informacje o firmach pożyczkowych, a konsumenci mogą także skontaktować się z infolinią pożyczkową celem uzyskania pomocy prawnej lub bardziej szczegółowych wiadomości o określonej firmie.

Więcej informacji znajduje się na stronie:www.zfp.org.pl