Studia i praca

Nie wszyscy studenci znajdują się w takiej komfortowej sytuacji, jaką jest posiadanie rodziców, którzy będą w stanie pokryć wszystkie koszty związane z nauką. Te koszty są bardzo wysokie, a zwłaszcza w przypadku studentów. Jaką pracę można podjąć, aby zarobić pieniądze i nie zaniedbać studiów?

 

Nauka kosztuje

Nauka kosztujeJeśli osiągałeś dobre wyniki w nauce i udało Ci się dostać na studia dzienne na uczelni państwowej, za pobieranie nauki nie będziesz płacić. Polska to jeden z niewielu krajów na świecie, który oferuje edukację wyższą bezpłatnie (nie dotyczy studiów wieczorowych i zaocznych, a także studiów na uczelniach prywatnych). W innych państwach czasami płaci się horrendalne sumy za studia. Przykładem pierwszym z brzegu są Stany Zjednoczone, gdzie rodzice i uczniowie zaciągają olbrzymie kredyty, aby sfinansować naukę, a następnie spłacają je przez wiele lat po zakończeniu nauki. W Polsce, takie studia są jeszcze na razie bezpłatne (finansowane z budżetu państwa), choć już coraz częściej słyszy się, że może to ulec zmianie. Nie oznacza to jednak, że studia są za darmo. Nauka kosztuje i to słono. Jeśli studia odbywają się poza domem, oprócz kosztu książek, materiałów, itd. dochodzą również bardzo wysokie koszty utrzymania studenta. Trzeba opłacić pokój w akademiku albo w mieszkaniu prywatnym, a także koszty wyżywienia, dojazdów, opłat (woda, prąd, Internet), itd. Dochodzą także dodatkowe opłaty za wydanie dyplomu czy egzaminy poprawkowe.

 

Stypendia naukowe i socjalneStypendia naukowe i socjalne

Jeśli Twoi rodzice nie osiągają wysokich zarobków, możesz ubiegać się o stypendium socjalne. Poza stypendium socjalnym, wszystkie państwowe uniwersytety w Polsce oferują również stypendia naukowe. Przeznaczone są one dla studentów mających najlepsze wyniki w nauce. Warto jest więc przykładać się do nauki, gdyż zaprocentuje to w przyszłości, a dobre oceny już teraz pomogą otrzymać nagrodę w postaci stypendium naukowego. Podobne do stypendium naukowego jest również stypendium sportowe – przyznawane studentom osiągającym najlepsze wyniki sportowe. Jak najszybciej dowiedz się, jakie stypendia oferuje Twoja uczelnia i złóż podanie wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami.

Jeśli uda Ci się uzyskać stypendium, będzie to stanowić dużą pomoc w zaspokojeniu Twoich studenckich potrzeb. Natomiast, jeśli na razie nie udało Ci się wystarać żadnego stypendium (albo jego wysokość nie jest wystarczająca), a Twoi rodzice mają problemy finansowe i nie są w stanie Ci pomóc, albo mogą pokryć tylko część wydatków, warto jest rozważyć samodzielne podjęcie pracy, jednak takiej, która nadmiernie Cię nie obciąży i pozwoli skupić się na tym, co najważniejsze podczas studiów – nauce.

 

Praca w wakacje

Praca w wakacjeNajlepszym rozwiązaniem jest podjęcie pracy w wakacje! W wakacje nie ma zajęć i warto jest ten czas wykorzystać na zarobienie pieniędzy, które przydadzą się podczas roku akademickiego. Praca w wakacje może jedynie kolidować z poprawkami egzaminów, jednak studenci w Polsce mają aż 3 miesiące wakacji, więc z pewnością będzie można to pogodzić. Studenci mają wiele przywilejów i mogą skorzystać z różnych programów wakacyjnych, umożliwiających wyjazd i podjęcie pracy za zganicą. Dużą popularnością cieszy się np. program Work&Travel, dzięki któremu możemy wyjechać na kilka miesięcy do Stanów Zjednoczonych i podjąć tam pracę. Pomimo, że początkowo poniesiemy większe koszty związane z podróżą, jeśli zdecydujemy się na wyjazd za granicę, zapewne pozwoli on nam zarobić więcej niż w rodzinnym kraju. Poza tym, taki wyjazd do innego państwa ma jeszcze wiele innych plusów: możemy podszkolić język, poznać wiele nowych osób (być może niektóre kontakty zaowocują nawiązaniem relacji biznesowych) oraz zwiedzić kawałek świata. Dlatego też warto jest rozważyć uczestnictwo w takim programie. Wszystkie potrzebne informacje uzyskamy w biurze karier albo biurze stosunków międzynarodowych na uczelni, bądź zostaniemy stamtąd skierowani do odpowiedniej organizacji.

 

Praca w trakcie roku akademickiego

Jeśli nie masz możliwości podjęcia pracy w wakacje, istnieje także możliwość pracowania w trakcie roku akademickiego. To rozwiązanie nie jest złe, ale na pewno trudniejsze do zrealizowania, gdyż będąc na studiach dziennych, masz ograniczoną dyspozycyjność, zwłaszcza na pierwszych latach studiów, kiedy jest najwięcej nauki. Jeśli zdecydujesz się na podjęcie pracy w trakcie roku akademickiego, może uda Ci się znaleźć pracę w weekendy albo popołudniami (np. na 10h tygodniowo). Możesz udzielać korepetycji albo pilnować dzieci, jednak tej pracy nie wpiszesz do CV. Jeśli poza zarobieniem pieniędzy, zależy Ci także na zdobyciu cennego doświadczenia, najlepiej byłoby znaleźć pracę zgodnie z kierunkiem wykształcenia, która pozwala stawiać pierwsze kroki w zawodzie. Takie doświadczenie na pewno zaprocentuje w przyszłości, gdyż pracodawcy doceniają również doświadczanie zawodowe, a nie tylko dyplom ukończenia studiów.

 

Studia i praca to za dużo Studia i praca to za dużo

Jeśli jesteś na trudnym kierunku studiów i nie radzisz sobie z pracą w tym samym czasie, istnieje także możliwość wzięcia urlopu dziekańskiego. Nie oznacza to, że rezygnujesz ze studiów, tylko że robisz sobie przerwę, a po roku wrócisz z powrotem na uczelnię. Na Zachodzie tzw. „gap year” to popularna forma wchodzenia w dorosłość i na taką przerwę decydują się również studenci, którzy nie są jeszcze pewni swojej ścieżki zawodowej i potrzebują czasu, aby wszystko przemyśleć. Możesz także rozważyć zaciągniecie kredytu. Polecamy kredyt szyty na miarę Twoich potrzeb w Zaimo. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów, Zaimo przygotowało nową linię kredytową, która charakteryzuje się jeszcze dogodniejszymi warunkami spłaty pożyczki, a także większą kwotą pożyczki. Od teraz kwota pożyczki została zwiększona od 10 000 zł aż do 15 000 zł. Ponadto, spłatę pozabankowych pożyczek online ze zwiększoną kwotą możemy podzielić teraz na więcej rat – z 24 dotychczas dostępnych rat, dla jeszcze większej wygody klientów, zmieniliśmy je na 36 wygodnych rat.

 

Nie pozwól, aby trudna sytuacja materialna pokrzyżowała Twoje plany i uniemożliwiła skończenie studiów! Nie czuj się też gorszy, tylko z tego powodu, że Twoi rodzice nie osiągają wysokich dochodów. Bardzo ważne jest, aby nie tracić wiary w siebie i nie przejmować się zaczepkami bogatszych kolegów. Często okazuje się bowiem, że najlepsze wyniki w nauce osiągają uczniowie pochodzący z biednych rodzin! Dzieje się tak dlatego, że takie osoby doceniają czym jest ciężka praca i wiedzą, że nauka to jedyna droga umożliwiająca poprawę ich bytu w przyszłości. Poza tym, starają się dużo uczyć, aby uzyskać stypendia. Choć nie jest regułą, że dzieci z bogatych rodzin są leniwe i nie przykładają się do nauki, często tak właśnie jest, gdyż wszystko mają podane na przysłowiowej tacy i brakuje im motywacji do działania. Pamiętaj, że przyszłość należy do pracowitych, a nie tych, którzy mają zamożnych rodziców!