Studia za granicą – rzeczywistość czy szaleństwo?

Wielu uczniów szkoły średniej zadaje sobie pytanie, co zrobić po pomyślnie zdanym egzaminie dojrzałości, czyli maturze. Czy wybrać studia w Polsce czy może za granicą? Przeczytaj nasz artykuł aby dowiedzieć się, o czym musisz pamiętać planując studia za granicą i z jakimi kosztami wiążą się te plany. Czy więcej jest korzyści przeszkód, czy w ogóle warto?

Możliwość studiowania za granicąMożliwość studiowania za granicą

Zacznijmy od tego, że istnieje wiele mitów na temat studiowania za granicą. Bardzo wielu młodych ludzi w ogóle nie bierze pod uwagę możliwości zdobycia wykształcenia w innym kraju, gdyż uważają, że jest to bardzo drogi i skomplikowany proces. Nie warto jednak zniechęcać się zawczasu. Jeśli chodzi o koszty to zależy, w jakim kraju podejmiemy studia, czy będzie to uczelnia prywatna czy państwowa oraz czy otrzymamy stypendium bądź innego rodzaju wsparcie. Czym innym jest również wyjazd na studia za granicą na okres jednego semestru albo roku, a czym innym podjęcie tam stałych studiów prowadzących do otrzymania dyplomu na tamtejszej uczelni. Jeśli więc interesują Cię studia za granicą, nie zniechęcaj się i zacznij od otrzymania rzetelnych informacji na ten temat, aby dowiedzieć się jak dokładnie wygląda sytuacja. W niektórych przypadkach podjęcie studiów za granicą może być wiele prostsze niż Ci się wydaje (np. na uczelniach w Unii Europejskiej), a w innych poprzeczka może być nie do przeskoczenia, głównie ze względu na bardzo wysokie koszty (np. na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, gdzie uczniowie oraz ich rodzice zmuszeni są do zaciągania kredytów na horrendalne sumy, aby móc opłacić studia).

Wczesne przygotowania

Generalnie o wyborze kierunku studiów należy zacząć myśleć odpowiednio wcześnie, gdyż jest to jedna z najważniejszych decyzji w życiu człowieka. A jeszcze wcześniej jeśli myślimy o studiach za granicą. Podjęcie takich studiów wiąże się bowiem zazwyczaj z zwiększą biurokracją niż podjęcie i ich na uczelni w Polsce. Musisz sprawdzić czy wymagane są dodatkowe egzaminy bądź certyfikaty, np. certyfikat potwierdzający znajomość języka obcego. Jeśli chcesz otrzymać stypendium, musisz przygotować I dostarczyć wszystkie dokumenty odpowiednio wcześnie. Uważaj aby nie przeoczyć terminów! Nie wspominamy nawet o tym, że przed dokonaniem wyboru uczelni i kierunku, a także kraju, w którym chcesz studiować, musisz uzyskać na ten temat kompleksowe informacje, aby nie popełnić błędu i nie żałować w przyszłości swojej decyzji.

Czy warto?

Czy warto?Studia za granicą dają na pewno inne możliwości rozwoju niż studia w Polsce. Wszystko jednak zależy od Twoich planów na przyszłość. Jeśli w przyszłości planujesz mieszkać i pracować w Polsce, musisz wybrać takie studia, które zostaną tutaj uznane. Jeśli, natomiast, planujesz swoją przyszłość za granicą, przy wyborze studiów uczelni i kraju kieruj się tymi planami. O wiele łatwiej jest podjąć pracę np. w Anglii mając dyplom tamtejszej uczelni. Jeśli chodzi osoby, które planują pracę w charakterze tłumacza bądź lingwisty, Nie ma lepszego sposobu na poznanie języka obcego niż ukończenie studiów na uczelni w kraju, w którym język ten jest językiem wykładowym. Studiując przez kilka lat w tym kraju, uczestnicząc w zajęciach, zdając egzaminy oraz obcując na co dzień w tym języku, przede wszystkim, poprzez kontakty z innymi studentami teraz wykładowcami, będziesz mieć możliwość poznania tego języka w stopniu o wiele wyższym niż w przypadku ukończenie studiów filologicznych bądź tłumaczeniowych na uczelni w Polsce.

 

Jeśli marzysz o podjęciu studiów za granicą nie pozwolę aby Twoje plany pokrzyżowały problemy finansowe. Zaimo pomoże Ci przygotować się do podjęcia studiów zagranicą, a także poratuje Cię finansowo na trudnym starcie. Nasze super pożyczki otrzymasz szybko, bez zbędnych formalności i na bardzo wygodnych warunkach. Dlatego tak wiele młodych osób decyduje się na nasze usługi.