Tanie podróżowanie

Podróże uczą i otwierają oczy na świat. I dają wolność. Jak śpiewa Maryla Rodowicz w piosence “Remedium”: “Wsiąść do pociągu byle jakiego, Nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet, Ściskając w ręku kamyk zielony, Patrzeć jak wszystko zostaje w tyle.” Wiele osób chciałoby podróżować i poznawać świat, ale żyją w przekonaniu, że nie stać ich na podróże. Przeglądają katalogi biur, hotele 5-gwiazdkowe z basenami i narzekają, że nie mają wystarczająco dużo pieniędzy, aby pozwolić sobie na taki wyjazd. Podróże wcale nie muszą być drogie – możesz podróżować tanio albo w ogóle za darmo. Nie wiesz jak? Przeczytaj nasze podpowiedzi!

  1. Loty

Podczas wyszukiwania lotów nie ograniczaj się do jednej wyszukiwarki. Sprawdź kilka linii lotniczych, możliwe połączenia, a także daty. Może okazać się, że jedna przesiadka obniży koszt podróży o połowę, wylot z innego miasta da ci kilkaset złotych oszczędności, a przesunięcie podróży o jeden dzień pozwoli dodatkowo zaoszczędzić. Planuj podróże z wyprzedzeniem i rezerwuj bilety odpowiednio wcześnie – możesz wtedy kupić bilety po najniższych cenach. Na podróż zabierz ze sobą tylko najbardziej potrzebne przedmioty, aby nie musieć dopłacać za nadbagaż, gdy będziesz wracać z powrotem. W miejscu docelowym na pewno kupisz jakieś pamiątki i Twój bagaż powiększy się o kilka kilogramów.

  1. Inne rodzaje transportupodroz autobusem

Czyli podróże autostopem, autobusem lub pociągiem. Autostopem możesz podróżować zupełnie bezpłatnie. Należy jednak zachować szczególną ostrożność i unikać wsiadania do samochodów, w których osoby wydają się podejrzane. Jeśli boisz się podróżować autostopem inną opcję stanowią autobusy i pociągi. Kupując bilety autobusowe z miesięcznym wyprzedzeniem możesz je dostać prawie za darmo. Na całym świecie przewoźnicy bardzo często organizują promocje, aby zareklamować swoje usługi. Wystarczy trochę poszukać, aby móc podróżować niewielkim kosztem.

  1. Noclegi

Tanie hotele szybko wyszukasz za pomocą portalu booking.com. Jeśli zostają ostatnie wolne miejsca, najczęściej sprzedawane są one po bardzo atrakcyjnych cenach.

Zamiast nocować w hotelach, możesz rozejrzeć się za hostelami, które są znacząco tańsze niż hotele. Niektóre hostele mają łazienki w pokojach, jednak zazwyczaj jest kilka łazienek na korytarzy, które należy dzielić z innymi gośćmi.

Są również strony typu couchsurfing.org, gdzie możesz znaleźć bezpłatny nocleg. Pamiętaj jednak, że następnie masz moralny obowiązek przyjęcia kogoś u siebie w domu.

Portale wimdu.pl oraz airbnb.pl są czymś w rodzaju komercyjnej wersji couchsurfingu. Na tych stronach ludzie udostępniają swoje mieszkania, ale trzeba im zapłacić za gościnę. Dużym plusem obydwu serwisów jest ogromna różnorodność i ogólnoświatowy zasięg. Oprócz tego, że można znaleźć naprawdę tanie lokum, to można znaleźć bardziej wyszukane opcje noclegu, które nie są ogłaszane na innych stronach internetowych, takie jak domki na drzewach.noclegownia

Możesz także popytać znajomych, czy nie mają kogoś zaprzyjaźnionego w miejscu docelowym Twojej podróży.

Kolejną opcją darmowego noclegu jest zabranie ze sobą namiotu i nocowanie pod gołym niebem. Wystarczy wrzucić dodatkowe 2-3 kilo na plecy i używać własnego, przenośnego domu. Takie rozwiązanie sprawdzi się na pewno latem jeśli podróżujemy po okolicach wiejskich. Podobnie jak w przypadku podróżowania autostopem, w przypadku spania pod namiotem należy zachować ostrożność. Rozkładaj namiot w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych, takich jak pola namiotowe.

Podróżując na długi dystans, możesz wsiąść w pociąg nocny i przenocować w kuszetce. W ten sposób zaoszczędzisz na czasie, a także kilka groszy przeznaczonych na nocleg zostanie w kieszeni.

  1. Popilnuj kota w zamian za nocleg

Na stronie mindmyhouse.com ludzie udostępniają domy w czasie swojej nieobecności w zamian za opiekę nad zwierzętami, ogrodem i ogólnie całym dobytkiem. Czasami takie opcje są zupełnie bezpłatne, czasami trzeba zapłacić, a czasami właściciele dodatkowo płacą za opiekę nad ich pupilami.

  1. Zwiedzanie

Miasta często organizują różne promocje. Często bywa tak, że np. do godziny 11 dane muzeum jest za darmo, lub np. w poniedziałki możesz zwiedzić to czy tamto. Raz albo kilka razy do roku organizowane są w miastach tzw. „białe noce”, kiedy to bardzo dużo atrakcji dostępnych jest całkowicie za darmo przez kilka nocy z rzędu. Poszukaj wcześniej w Internecie wiadomości na ten temat lub np. zapytaj na forach. Latem w miastach organizowanych jest także wiele koncertów, na które wstęp jest wolny.

  1. Praca w innym krajuwork&travel

Innym sposobem na zwiedzenie świata jest podjęcie pracy w dowolnym miejscu na świecie. Wybierasz sobie miejsce na mapie świata, które chcesz zwiedzić i szukasz tam pracy. Jest wiele programów, które umożliwiają wyjazd i podjęcie pracy na innych kontynentach, np. Work and Travel w USA. Możesz w ten sposób przeżyć niezapomnianą przygodę i na dodatek, zarobić. Zarobki w tego typu programach różnią się w zależności od wykonywanej pracy i samego pracodawcy. Średnio wahają się w granicach 6-10 USD za godzinę. Czasami pracownik ma do wyboru niską stawkę np. 2,13 USD za godzinę + napiwki lub stałą stawkę 7 USD za godzinę. Możliwe są oczywiście tez wyższe zarobki – zależą od pracodawcy i wykonywanej pracy. Z takiego wyjazdu można więc przywieźć sporą sumę pieniędzy.

  1. Kupony rabatowe

Koszty podróży możesz również obniżyć dzięki kuponom rabatowym. Portal promoszop.pl oferuje bezpłatne kupony na wiele usług związanych z podróżowaniem. W kategorii „Podróże i wakacje” znajduje się długa lista zniżek. Można znaleźć oferty dzięki którym zapłacimy za wakacje nawet 900 pln mniej, dzieci przenocują za darmo, albo polecimy bez dopłaty z większym bagażem. Na tym portalu nowe oferty tanich wakacji i podróżniczych zniżek pojawiają się codziennie.

  1. Posiłki

Jeśli chcesz zaoszczędzić na jedzeniu w podróży, nie wybieraj drogich restauracji, ale np. stołówki studenckie albo bary znajdujące się w oddaleniu od centrum. Część jedzenia możesz także zabrać ze sobą (jedzenie w słoikach albo puszkach, suchy prowiant). Jeśli chcesz spróbować lokalnych smakołyków, możesz wyszukać promocji na takich stronach jak groupon.com

 

Chcesz zwiedzić świat? W obecnych czasach możesz podróżować niewielkim kosztem. Brak pieniędzy nie jest teraz żadną wymówką! Poza tym, zawsze możesz liczyć na Zaimo – lidera tanich pożyczek online. W Zaimo otrzymasz najszybsze i najtańsze chwilówki dostępne na rynku. W każdej chwili możesz wziąć pożyczkę i zwiedzać świat za niewielkie pieniądze. Życie jest krótkie więc nie żyj marzeniami, tylko zacznij je realizować!