W Krakowie jak w Szanghaju

Według raportu opublikowanego w 2015 r. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), dotyczącego zanieczyszczenia powietrza na świecie, Polska znalazła się na 20 miejscu listy najbardziej skażonych państw. W rankingu uwzględniono 1100 miast z 91 krajów, w tym stolice krajów i miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. Niektóre kraje, na przykład, Rosja, a także niektóre kraje afrykańskie nie dostarczyły swoich danych. Podstawowym kryterium oceny była średnia roczna ilość szkodliwych cząsteczek PM10, czyli pyłu zawieszonego w powietrzu o wielkości poniżej 10 mikrogramów na metr sześcienny. Zgodnie z wytycznymi, maksymalny dopuszczalny dla zdrowia poziom zanieczyszczenia wynosi 20 mikrogramów, a obecna światowa średnia to… 70. Najbardziej narażone na skażenie są kraje o najszybszym wzroście gospodarczym, takie jak Iran, Indie, Chiny, Pakistan czy Mongolia. Natomiast, nieskażonym powietrzem mogą cieszyć się mieszkańcy Kanady i USA. Pierwsze miejsce w rankingu zajęło Whitehouse w Kanadzie, gdzie roczna średnia wynosi zaledwie 3 mikrogramy. Innym kanadyjskim miastem znanym z czystego powietrza, które od lat wygrywa w rankingach miast o najwyższym standardzie życia jest Vancouver. Najgorzej sytuacja wygląda w Ahwazie w Iranie, gdzie poziom zanieczyszczenia wynosi aż 372 mikrogramy (!). W tym oraz wielu innych miastach, o których mowa w raporcie, zanieczyszczenia atmosferyczne osiągają poziom niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia.

Jak jest w Polsce?

Wyniki nie są zadowalające… Jak wskazuje raport, roczne stężenie PM10 osiąga w Polsce 33 µg/m3. Spośród 65 przebadanych miast w Polsce, jedynie 6 z nich mieści się w normie. Najlepiej sytuacja wygląda w Gdańsku, gdzie średnia wynosi 18 mikrogramów na metr sześcienny. Tuż za nim uplasowały się: Elbląg (19 µg/m3), Koszalin (19 µg/m3), Zielona Góra (20 µg/m3), Wałbrzych (20 µg/m3) oraz Olsztyn (20 µg/m3). Pozostałe polskie miasta przekraczają dozwoloną normę. Najbardziej zanieczyszczonym mieście w Polsce jest Kraków, gdzie roczne stężenie pyłu zawieszonego sięga aż 64 µg/m3 i jest 3,5 razy wyższe niż w Gdańsku. Nieciekawie również wygląda sytuacja w Dąbrowie Górniczej (40 µg/m3), Gliwicach (40 µg/m3), Katowicach (42 µg/m3), Zabrzu (45 µg/m3), Nowym Sączu (51 µg/m3) i Rybniku (54 µg/m3). W Warszawie średnia mikrogramów na metr sześcienny to 32 µg/m3.

Szkodliwy wpływ na zdrowieSzkodliwy wpływ na zdrowie

Wpływ cząsteczek obecnych w zanieczyszczonym powietrzu jest niezwykle szkodliwy dla człowieka. Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że z powodu wdychania szkodliwych cząsteczek rocznie umiera ponad 2 miliony ludzi. Zła jakość powietrza negatywnie wpływa na osoby z chorobami przewlekłymi i zaostrza objawy wielu chorób. Cząsteczki PM10 mogą przedostać się do płuc, a następnie do krwiobiegu i stać się przyczyną wielu poważnych chorób serca, raka płuc, astmy czy ostrych infekcji układu oddechowego. Naukowcy są zgodni, że jeśli zostałyby wdrożone rozwiązania mające na celu ograniczenie emisji trujących gazów, to udałoby się zmniejszyć liczbę przedwczesnych zgonów nawet o 2/3.

Mieszkasz w zanieczyszczonym mieście…. I co dalej?Mieszkasz w zanieczyszczonym mieście…. I co dalej?

W wielu polskich miastach stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Kraków jest nie tylko najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce, ale jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w całej Europie. To miasto dosłownie tonie w smogu. W najnowszym raporcie Najwyższej Izby Kontroli eksperci alarmują, że aż przez ponad 150 dni w roku stopień zanieczyszczenia powietrza w Krakowie przekracza dopuszczalne normy. Powodem złej jakości powietrza są nie tylko emitowane zanieczyszczenia, ale również położenie. Stolica Małopolski leży bowiem w niecce otoczonej przez wyżyny. Pomimo, że uchwała antysmogowa została przyjęta, zakaz palenia węglem i drewnem będzie obowiązywać dopiero od 1 września 2019 r.

Zanieczyszczenie powietrza to bardzo poważna sprawa – powoduje co dziesiąty przedwczesny zgon w Polsce. Jeśli mieszkasz w zanieczyszczonym mieście, podczas tzw. „brudnych dni” warto jest zrezygnować z wysiłku fizycznego na wolnym powietrzu i zaciągania się tymi zanieczyszczeniami. Jeśli już musisz dłużej przebywać na dworze, opłaca się korzystać z masek antysmogowych. Jednak nie ukrywajmy, jest to tylko rozwiązanie na krótką metę i warto jest zastanowić się nad zmianą lokalizacji. W każdym wypadku możesz liczyć na pomoc Zaimo. Oferujemy szybkie pożyczki na niezwykle korzystnych warunkach i chętnie udzielimy pomocy w trudnych życiowych momentach. Dzięki pożyczkom Zaimo będzie Cię stać na zorganizowanie przeprowadzki do innego miejsca z lepszym powietrzem.