W zdrowym ciele zdrowy duch!

Zdrowie to nie tylko dobry wygląd fizyczny, płaski brzuch, smukłe uda czy jędrne pośladki. Równie ważne, a nawet ważniejsze jest również to, co jest w środku, co napędza nasz organizm, co pozwala nam codziennie rano wstać z łóżka i prowadzić aktywny tryb życia. Zdrowie jest bezcenne i ten tylko się dowie ile jest warte, kto je straci, parafrazując słowa Mickiewicza. Żeby odpowiednio zadbać o swoje zdrowie, nie trzeba ponosić dużych kosztów. Podpowiemy, jak być zdrowym tanim kosztem!

Jedzenie jest podstawą

Wyobraź sobie, że kupujesz konia wyścigowego. Inwestujesz w tego konia grube pieniądze, dbasz o niego, karmisz najlepszą paszą, aby ten koń był silny i zdrowy. Jest to analogia do Twojego organizmu. Jeśli chcesz, aby Twój organizm dobrze funkcjonował, musisz o niego odpowiednio dbać, podobnie jak o najlepszego konia wyścigowego. Niektórzy ludzie traktują swój organizm jak śmietnik, do którego wrzucają wszystko co popadnie. Spożywają niezdrowe jedzenie, przygotowywane na szybko, które nie dostarcza żadnych substancji odżywczych dla organizmu. A żeby od organizmu wymagać, najpierw trzeba go odpowiednio nakarmić.jedzenie-dieta bogata w skladniki

Co jeść? Zdrowa dieta jest zróżnicowana i bogata w składniki odżywcze. Bardzo zdrowe są ryby i warzywa – świeże lub gotowane na parze. Mięso też jest ważne, ale w umiarkowanych ilościach. Posiłki powinny być regularne, w niedużych ilościach. Należy unikać tłustego jedzenia, wszelakich sosów, majonezów, ketchupów, itd.

Gdzie kupować? Pomimo, że jedzenie w sklepach polskich jest o wiele zdrowsze niż w sklepach np. amerykańskich, na półkach jest dużo produktów, które są bardzo niezdrowe i nafaszerowane chemią. Najlepsze produkty kupimy w sklepach ze zdrową żywnością lub żywnością ekologiczną. Są one jednak dość drogie. Drugą, o wiele tańszą opcją, jest kupienie tych produktów bezpośrednio od polskich rolników. Jeśli mieszkasz w niedużej odległości od wsi, na pewno bez problemu znajdziesz osoby, które sprzedają wiejskie jajka, mleko, śmietanę, sery, a także warzywa i owoce. Wystarczy tylko popytać i można tanio kupić zdrowe, świeże produkty i co najważniejsze, bez odrobiny chemii.

Ruch to zdrowiecwiczenia

Aby cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją, bardzo ważny jest również ruch. Można zapisać się na siłownię albo ćwiczyć w domu. Nie masz pieniędzy? To nie jest żadna wymówka! Ćwiczyć możesz zupełnie za darmo! Część ćwiczeń możesz wykonywać w domu, inne na wolnym powietrzu. Możesz iść pobiegać, poskakać na skakance, pojeździć rowerem albo na rolkach. Możesz także pograć w tenisa albo badmintona. Najlepiej jeśli jest sport jest zabawą i sprawia przyjemność. Wtedy wykonujemy go z dużą radością, a nie z przymusu.

Jeśli chodzi o ćwiczenia na siłowni, to najbardziej opłaca się kupić karnet na cały miesiąc albo kilka miesięcy. Wtedy zazwyczaj można korzystać z siłowni bez ograniczeń i o dowolnej porze. Taka opcja jest o wiele tańsza niż kupowanie godzinnych wejściówek na siłownię. Poza tym, zakupiony karnet będzie nas motywować, aby nie siedzieć w domu i skorzystać z siłowni. Siłownie oferują obecnie dużą różnorodność ćwiczeń zorganizowanych, takich jak aerobik, joga, pilates, a także ćwiczeń na przeróżnych maszynach służących wzmocnieniu poszczególnych partii mięśni.

Inne recepty na zdrowie

Wymieniliśmy już zdrowe odżywianie, ćwiczenia, a teraz zajmiemy się jeszcze innymi formami „aktywności”, które służą zdrowiu.

Zacznijmy od śmiechu. Nie na darmo mówi się, że śmiech to zdrowie. Człowiek, który jest zmartwiony, nie potrafi cieszyć się życiem, ciągle się tylko narzeka, statystycznie żyje krócej niż osoba wesoła, uśmiechnięta, radosna. Pomimo że w życiu bywa różnie, raz na wozie raz pod wozem, warto jest zachować pozytywne nastawienie i nauczyć się cieszyć z małych rzeczy. Większość osób często odkłada szczęście na później, nastawiają się, że będą szczęśliwi, jeśli tylko kupią sobie dom, jeśli znajdą lepszą pracę, jeśli założą rodzinę, itd. Bardzo łatwo jest wpaść w takie błędne koło i „przespać” życie. Psychologowie radzą, aby nauczyć się cieszyć się każdym dniem i nie czekać, że kiedyś tam wszystko się ułoży i przyjdzie szczęście. Okazuje się, że szczęście jest na wyciagnięcie ręki, ale człowiek musi dojrzeć, psychicznie nastawić się, aby dostrzec to szczęście.smiech to zdrowie

Cichym zabójcą zdrowia jest stres. Osoby, które żyją w ciągłym stresie, o wiele częściej zapadają na różne choroby i żyją krócej. Podłoże w stresie ma wiele chorób, takich jak stwardnienie rozsiane, zawał serca, różnego rodzaju paraliże, itd. W dzisiejszych czasach każdy gdzieś się spieszy, ludzie spożywają posiłek w biegu, pracują pod presją czasu, nie mają na nic czasu, są przemęczeni – poprzeczka jest bardzo wysoko i panuje wszechobecny pęd. Bardzo ważne jest, aby w tym niezwykle szybkim tempie życia znaleźć również czas dla siebie i na odpoczynek.

Jak się zrelaksować? Psychologowie twierdzą, że najlepszym odpoczynkiem jest robienie czynności odmiennych od pracy. Na przykład, jeśli ktoś wykonuje pracę przy biurku, najlepszym odpoczynkiem będzie aktywne spędzanie czasu. Jeśli ktoś pracuje fizycznie, może zrelaksować się czytając książkę. Bardzo ważne jest, aby codziennie znaleźć chwilę na odpoczynek i czas tylko dla siebie. Osoby pracujące przy komputerze powinny co godzinę lub dwie odpoczywać przez ok. 10 min. Wstać, rozprostować się, przejść się, trochę pogimnastykować się. Jeśli masz trochę dłuższą przerwę w pracy, możesz wybrać się na krótki spacer, np. przejść się po parku. Chodzi o to żeby na chwilę zmienić otoczenie, skupić się na czymś innym, dać głowie odpocząć. Osoby, które pracują bez przerwy bądź też są przepracowane, stają się mało produktywne. Są nerwowe i mają problemy z koncentracją.

Od czasu do czasu podaruj sobie również prezent. Jeśli dużo pracowałeś przez pół roku należy się Tobie odpoczynek. Weź tydzień urlopu i wyjedź na wycieczkę. Odprężysz się, zrelaksujesz, zapomnisz o problemach… Jest to bardzo ważne, aby od czasu do czasu dać sobie prawo do odpoczynku. Jeśli nie masz wystarczających środków, aby wyjechać na wczasy, skorzystaj z naszych wygodnych pożyczek Zaimo. Zaimo oferuje najlepsze pożyczki pozabankowe na rynku. Żeby otrzymać u nas pożyczkę, nie musisz czekać w kolejce, nie musisz przedstawiać niezliczonej ilości dokumentów, nie musisz marnować swojego cennego czasu. A pożyczkę zwrócisz, kiedy będzie Ci pasować. Jesteśmy tu dla Ciebie.