Wakacje – kiedy najtaniej?

Większość z nas, ciężko pracujących przez cały rok, marzy o wakacjach i odpoczynku. Niektórzy jednak rezygnują z wyjazdu i spędzają wakacje w domu z powodu braku pieniędzy. Jak zorganizować swoje finanse, aby móc wyjechać na ciekawe wakacje?

Wakacje – czy są potrzebne?Wakacje – czy są potrzebne?

Niezaprzeczalnie tak. Okres wytchnienia od pracy jest niezbędny do ponownego naładowania akumulatorów. Nasza psychika i ciało domagają się wypoczynku, by wzmocnić i zregenerować swoje siły. Psychologowie alarmują, że praca na dużych obrotach i brak odpowiedniego wypoczynku może skutkować chronicznym zmęczeniem i wypaleniem zawodowym. Nierozładowane napięcie, wcześniej czy później, da się nam we znaki i coraz bardziej będziemy się czuli przepracowani, zestresowani i wiecznie zmęczeni.

Dlatego też, przynajmniej dwa razy w roku, warto wyjechać na wakacje podczas których zmienimy otoczenie, oderwiemy się od codziennych spraw i problemów i zajmiemy się czymś innym. Jeśli zostaniemy na wakacje w domu, załatwiając zaległe sprawy, najprawdopodobniej nie odpoczniemy i wrócimy do pracy w takim samym stanie jak przed urlopem.

Jak wypoczywać?Jak wypoczywać?

Bardzo wiele osób nie potrafi wypoczywać. Uważają, że wypoczywają siadając przed telewizorem albo jadąc do centrów handlowych na zakupy. To jednak nie jest prawdziwy odpoczynek! Oglądanie telewizji męczy wzrok, a z zakupów najczęściej wracamy zmęczeni i podirytowani, że straciliśmy dużo czasu stojąc w korkach.

Najlepszy jest czynny odpoczynek np. gra w tenisa, spacerowanie, pływanie, itd. Sport to zdrowie – jak mówi stare polskie porzekadło. Podczas wysiłku fizycznego organizm oczyszcza się z toksyn, zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób serca, a także poprawia się wydajność umysłowa (szybciej przetwarzamy informacje i łatwej je zapamiętujemy). Z pewnością pomogą nam rozluźnić się także masaże relaksujące, których dobroczynny wpływ znany jest od wieków, oraz zabiegi pielęgnacyjne i upiększające, a o problemach zapomnimy idąc na ciekawy koncert, do kina albo do restauracji.

Jeśli spędzasz wakacje nad morzem, opalaj się, kąp się w morzu, spaceruj po plażach, pograj w badmintona. Będąc w górach możesz oddać się wspinaczkom górskim albo pojeździć rowerem. Pamiętaj o najważniejszym – wyłącz telefon i nie bierz ze sobą komputera!

Jak zorganizować finanse?

Ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zacząć odkładać na wakacje. Jeśli co miesiąc będziesz odkładać niewielkie sumy (np. 100 czy 200 złotych), nie odczujesz zbytnio tego wydatku i będziesz dysponować pieniędzmi na wyjazd. Wakacje należy również rezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem, kiedy ceny są najniższe. Dobre okazje mogą również trafić się na last minute.

Jak zorganizować finanse?Jeśli uda Ci się wyszukać świetną ofertę i nie masz akurat pieniędzy, nie martw się, bo w takich sytuacjach zawsze możesz liczyć na Zaimo! Dzięki naszym szybkim pożyczkom pozabankowym (teraz aż do 15 tys.), możesz spokojnie zarezerwować wyjazd, a pieniądze zwrócić w odpowiednim momencie – masz na to aż 36 miesięcy!

Najdroższym okresem są miesiące wakacyjne – lipiec i sierpień, kiedy wakacje mają również dzieci w wieku szkolnym, studenci oraz nauczyciele. Jeśli pracujesz na etacie albo wykonujesz wolny zawód, nie musisz wyjeżdżać na wakacje, gdy robią to wszyscy! Co powiesz na wakacje w czerwcu albo wrześniu? A może zdecydujesz się na wakacje zimą i polecisz naładować akumulatory na Wyspy Kanaryjskie, gdzie przez cały rok jest lato? Poza sezonem możemy liczyć na o wiele atrakcyjniejsze ceny! W ośrodkach turystycznych nie będzie też aż tak tłoczno jak latem i unikniemy stania w kolejkach.

Jadąc na wakacje mamy za zadanie dobrze wypocząć, a nie zaimponować rodzinie i znajomym. Dlatego też nie musimy wybierać najpopularniejszych lokalizacji i ośrodków wypoczynkowych, które są za razem najdroższe. Porównując oferty wakacji na wyspach, zauważysz, że wakacje na Ibizie wiążą się z o wiele większym wydatkiem niż, na przykład, wakacje na Krecie.

 

Miłego odpoczynku!