Wyjazd do sanatorium – plusy i minusy

Wyjazdy do sanatorium cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród rencistów. Coraz więcej młodych osób decyduje się na tę formę wypoczynku, aby poprawić swoje zdrowie i kondycję. Czy sanatorium to darmowe wakacje? Dowiedz się, kto ma szanse na wyjazd do sanatorium i czy warto jest tam pojechać.Wyjazd do sanatorium – plusy i minusy

Liczba sanatoriów w Polsce rośnie z roku na rok, a chętnych nie ubywa. Często mówi się, że wyjazd do sanatorium to nic innego jak darmowe wakacje, ale czy tak jest naprawdę? Sanatoria na pewno można porównać do hoteli z rozwiniętą bazą zabiegową. Jednak, aby móc otrzymać skierowanie i skorzystać z leczenia sanatoryjnego, trzeba mieć ku temu podstawę – być chorym.

Przedstawimy cienie i uroki wyjazdu do sanatorium. Zaczynamy od plusów:

Cena

Do sanatoriów kierują w Polsce trzy instytucje: NFZ (dla wszystkich), ZUS (dla osób ubezpieczonych w ZUS-ie) i KRUS (dla osób ubezpieczonych w KRUS-ie). W przypadku NFZ-u do wyjazdu trzeba dopłacić. Nie są to jednak wysokie kwoty, prawdopodobnie kilkaset złotych w zależności od okresu wyjazdu, rodzaju pokoju, itd. Natomiast poprzez ZUS i KRUS możemy wyjechać zupełnie bezpłatnie. Za darmo dostaniemy nocleg, wyżywienie i zabiegi, a nawet zostaną nam częściowo zwrócone pieniądze za dojazd. Mając na uwadze, że za trzy tygodniowe wczasy w hotelu zapłacimy kilka tysięcy złotych, sanatorium jest to bardzo dobrą opcją dla osób, które mają ograniczone fundusze i nie byłyby w stanie wykupić sobie prawdziwych wczasów.

Odpoczynek z regeneracjąOdpoczynek z regeneracją

W sanatorium możemy skorzystać z wielu zabiegów leczniczych, takich jak, bicze szkockie, masaż limfatyczny, okłady borowinowe, kąpiel solankowa, ultradźwięki, kąpiel perełkowa, itd. Z pewnością jest to zdrowsza, korzystniejsza i ciekawsza wersja wczasów niż tylko wykupienie sobie miejsca w hotelu nad morzem i leżenie plackiem na plaży przez cały dzień.

Towarzystwo

Pomimo, że nikt nie zabrania podróżować w pojedynkę, wiele osób, które są samotne, nie decydują się na takie wyjazdy. Natomiast, do sanatorium wszyscy przyjeżdżają w pojedynkę. Jest to wspaniała okazja żeby nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie.

Wyjazd do sanatorium ma na celu podreperowanie naszego zdrowia i jest refundowany przez ww. instytucje. Dlatego występują również niedogodności i ograniczenia w przypadku takich wyjazdów. Wymóg bycia chorym nie jest jedynym z nich.

Długie kolejki

Głównym minusem wyjazdów do sanatorium są długie kolejki oczekiwania. Przez NFZ czeka się obecnie 18 miesięcy. Poprzez KRUS i ZUS wyjedziemy szybciej, ale np. w KRUS-ie liczba wyjazdów jest ograniczona – można maksymalnie wyjechać tylko 5 razy w ciągu życia.

Termin i miejscePokój

Nie mamy również wpływu na termin, który zostanie nam przydzielony oraz miejsce wyjazdu. Jest to bardzo uciążliwe, zwłaszcza dla osób aktywnych zawodowo, które muszą dostać trzy tygodniowy urlop na okres wyjazdu do sanatorium przydzielony przez instytucję. Nie ma możliwości wyjazdu na krócej niż trzy tygodnie.

Pokój

Wiele osób stara się o otrzymanie pokoju jednoosobowego, jednak możliwości są bardzo ograniczone. Takie pokoje są zazwyczaj zarezerwowane dla komercji i osób ze specyficznymi chorobami. Najczęściej otrzymamy więc miejsce w pokoju dwu-, trzy- lub czteroosobowym. Dużym minusem jest to, że nie wiadomo na jakie osoby trafimy i dużo nie trzeba, aby wyjazd do sanatorium zamienił się w piekiełko.

Jeśli masz możliwość wyjazdu do sanatorium, ale brakuje Ci pieniędzy na dopłacenie do wyjazdu albo przygotowanie się do wyjazdu, zaufaj Zaimo. Jeśli zdarza się możliwość wyjazdu, szkoda byłoby z niej nie skorzystać. Jeśli jedziesz poprzez ZUS albo KRUS koszty podróży odzyskasz ostatniego dnia turnusu. Do tego czasu możesz skorzystać z szybkich i tanich pożyczek pozabankowych Zaimo. Aby pobyt w sanatorium był udany, postaraj się znaleźć odpowiednie dla siebie towarzystwo. Może uda Ci się kogoś poznać już podczas podróży autobusem czy pociągiem i zamieszkacie razem w pokoju?