Z wizytą u notariusza

Sprzedajesz dom, chcesz sporządzić testament czy upoważnić Twoją siostrę do odbioru korespondencji na poczcie na czas wyjazdu? Czy w takich sytuacjach konieczne będzie udanie się do notariusza?

Kim jest notariusz?

Słowo „notariusz” wywodzi się z łac. „notarius”, które oznacza „pisarz”. W dawnej Polsce notariuszami byli urzędnicy sprawujący pieczę nad kancelarią królewską oraz archiwum. Aktualnie notariusz, inaczej rejent, to zawód zaufania publicznego, a osoba go sprawująca zajmuje się sporządzaniem aktów prawnych, odpisów, wyciągów dokumentów, protokołów oraz inne dokumenty o charakterze urzędowym, a także poświadczaniem i uwierzytelnianiem dokumentów lub podpisów. Dokumenty te mają na celu zabezpieczenie praw i interesów wszystkich stron, a notariusz zobowiązany jest do bezstronności i zachowania tajemnicy zawodowej.

W jakich sprawach do notariusza?

W jakich sprawach do notariusza?Bez podpisu i pieczęci notariusza niektóre sprawy nie nabiorą mocy prawnej, a posiadane dokumenty nie będą uznawane w urzędach i sądach. Wszędzie tam, gdzie potrzebny jest oficjalny dokument, musimy zwrócić się o pomoc do notariusza. Przyjrzyjmy się bliżej, czym zajmuje się notariusz.

sprzedaż, kupno lub zamiana nieruchomości – Chcesz sprzedać lub kupić mieszkanie, dom, grunt rolny czy działkę? Udaj się do notariusza w celu sporządzenia umowy kupna sprzedaży. Taka umowa, choć kosztowna, daje gwarancję, że do transakcji dojdzie, a jeśli jedna ze stron się wycofa, druga strona ma prawo domagać się na drodze sądowej zawarcia umowy przyrzeczonej.

darowizna nieruchomości – Planujesz podarować swoim dzieciom dom, mieszkanie, działkę rolną czy budowlaną? Udaj się do notariusza, aby sporządzić umowę darowizny. Jeśli nie chcesz przyjąć darowizny, możesz zrzec się prawa do nieruchomości.

intercyza – Wolisz dmuchać na zimne i wyłączyć małżeńską wspólność majątkową? Notariusz zajmie się tą sprawą.

testament – Chcesz spać spokojnie i sporządzić testament? Zrób to u notariusza, aby mieć pewność, że nie zostanie on zniszczony przez osoby niezadowolone z jego treści. W kancelarii notarialnej możesz także odwołać sporządzony wcześniej testament.

pełnomocnictwo – Chcesz upoważnić inną osobę do reprezentowania Cię podczas kupna lub sprzedaży nieruchomości czy załatwienia bieżących spraw związanych np. z wynajęciem mieszkania? Tę sprawę również pomyślnie załatwisz u notariusza.

W niektórych przypadkach podpis i pieczęć notariusza nie jest wymaga, ale wskazana. Nie ryzykuj i zabezpiecz się na przyszłość, a w przypadku problemów finansowych zwróć się o pomoc do Zaimo – wiodącej instytucji pożyczkowej w Polsce.

Ile kosztują usługi notariusza?

Ile kosztują usługi notariusza?Wizyta w kancelarii notarialnej może zaskoczyć przeciętnego Kowalskiego, a nawet doprowadzić go do zawału serca… Zanim wybierzesz się do kancelarii, dowiedz się więcej o opłatach notarialnych. Najwyższe koszty poniesiemy w przypadku nabycia nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, że tylko część naszych pieniędzy, a nie całość, wbrew przekonaniu niektórych osób, trafi w ręce notariusza. Pieniądze, które otrzymuje notariusz, to tzw. taksa notarialna i jej maksymalna wysokość jest ustalona rozporządzeniem ministra i zależy od wartości przedmiotu czynności notarialnej. Kolejne opłaty to podatek VAT od taksy notarialnej, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłata za wpis do Ksiąg Wieczystych oraz opłata za każdy odpis aktu… Jeśli cena sprzedaży wynosi, np. 450 000,00 zł, taksa notarialna będzie w wysokości 1 285,00 zł, podatek od PCC – 9 000,00 zł, opłata za wniosek KW – 200,00 zł, wypisy netto 6szt. po 6str. – 216,00 zł, wartość VAT 23 % – 391,23 zł, opłata sądowa – 200,00 zł. W sumie, zapłacimy 11 292,23 zł. Nieco łagodniej kształtują się ceny w przypadku takich dokumentów jak testament, pełnomocnictwo czy poświadczenie (ceny za te usługi najczęściej mieszczą się w granicach od 6 do 50 zł).

 

Dokument notarialny daje Ci poczucie bezpieczeństwa i pewność, że druga strona nie zerwie umowy, co się może wydarzyć w przypadku umowy ustnej. Zapoznaj się wcześniej z taksami notarialnymi, a w przypadku problemów finansowych skorzystaj z wygodnych i bezpiecznych chwilówek Zaimo, które następnie spłacisz w wygodnych ratach.