Zostań swoim własnym szefem!

Dzień dobry! Zaczyna się kolejny dzień 🙂 Ale czy faktycznie taki dobry? Dzwoni budzik, nerwowo zrywasz się z łóżka, przygotowujesz śniadanie, szykujesz dzieci do szkoły, wskakujesz w garnitur, robisz sobie lekki makijaż… i kiedy już trzymasz klucze w ręku, słyszysz, że twój mąż nie będzie dzisiaj wstanie zawieźć dzieci, bo musi jak szalone pędzić na nieprzewidziane spotkanie z klientem. Bierzesz głęboki oddech, zaczynasz dzieci czasami i szybko ruszacie na podbój świata. Po 15 min jazdy stajesz jednak w korku, który ciągnie się w nieskończoność… Ty jednak nie masz już więcej czasu więc decydujesz się obrać inną drogę. W końcu udaje ci się dotrzeć do szkoły, ale dzieci są już spóźnione. Idziesz więc razem z nimi, aby usprawiedliwić je przed nauczycielką. Poddenerwowana wsiadasz do samochodu I czym prędzej pędzisz do pracy. Spóźnienie masz już gwarantowane! Wysłuchujesz nieprzyjemnych uwag szefa, na nic zdają się wytłumaczenia, że twój mąż w ostatniej chwili zmienił plany, że utknęłaś korku, itd. Przez cały dzień masz w pracy takie urwanie głowy, że zapominasz uprzedzić męża że to on będzie musiał odebrać dzieci ze szkoły, bo ty musisz zostać po godzinach… Brzmi znajomo? Coraz częściej zdarzają ci się momenty, kiedy naprawdę masz już dość? Niestety nie tak łatwo jest pogodzić życie rodzinne ze zawodowym, zwłaszcza jeśli macie dzieci i mieszkacie we mieście gdzie dojazdy zabierają dużo czasu. Może to doprowadzić do wypalenia zawodowego nerwicy a nawet depresji. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak ją rozwiązać? Czy naprawdę niemożliwe jest pogodzenie pracy z rodziną? A co powiesz na swój własny biznes, w którym to Ty będziesz swoim własnym szefem?

Wady i zalety pracy na własny rachunek

Wady i zalety pracy na własny rachunekMówiąc o pracę na własny rachunek, mam na myśli pracę jako wolny strzelec, tzw. freelancer, bądź założenie własnej firmy i zatrudnienie w niej pracowników. Jak w praktyce wygląda praca na własny rachunek? Po pierwsze, praca „na swoim” od samego początku wiąże się już z kosztami: opłaceniem ZUS-u, wynajem lokalu, wypłatami pracowników (jeśli zdecydujesz się ich zatrudnić), itd. Osoba, która otwiera własną działalność musi już więc być pewna, że będzie uzyskiwać dochody wystarczające na pokrycie tych wszystkich opłat. O wiele łatwiej jest stać się bankrutem prowadząc własną działalność niż pracując na etacie. Po drugie, praca na własny rachunek wiąże się z o wiele większą odpowiedzialnością niż praca na etat, gdyż od tej pory wszystko będzie na Twojej głowie! Jako szef będziesz odpowiedzialny za rozwiązywanie różnych problemów (pamiętaj, że już nie jesteś tylko szeregowym pracownikiem, gdyż cały biznes jest w Twoich rękach). Przestaną być obce takie sprawy jak zadbanie o wyposażenie biura (fotel, biurko, szafki, dekoracje do biura), zakup sprzętu (komputera wraz z akcesoriami, drukarki, skanera, smartfona, tableta, projektora), pokrycie wydatków związanych z samochodem (amortyzacja samochodu, paliwo, części zamienne, usługi serwisowe), opłacenie czynszu, prądu, Internetu czy też organizowanie i uczestniczenie w kursach i szkoleniach związanych z wykonywaną działalnością. Kiedy pracujesz na etat i np. zepsuje Ci się komputer, nie musisz go naprawiać, gdyż jesteś jedynie pracownikiem odpowiedzialnym za swoją pracę, tzw. swoją „działkę”, i do Twoich obowiązków nie należy dbanie o to, aby wszystko w firmie przebiegało bez zarzutu. Natomiast, pracując dla siebie, cały czas musisz trzymać rękę na pulsie i wszystkiego dopilnować osobiście.

Czy warto?

Czy warto?Jak widzisz, praca na własny rachunek, nie jest taka prosta jak się może wydawać z boku, wiąże się z dużą odpowiedzialnością, wymaga wszechstronności, samodyscypliny i ciężkiej pracy… W takim razie, czy warto zainteresować się takim rodzajem działalności? Jakie są zalety pracy na własny rachunek? Po pierwsze, elastyczność. Jesteś swoim własnym szefem i możesz dostosować grafik pracy do swojego życia osobistego. Jeśli masz dzieci w wieku szkolnym, możesz np. rozpocząć pracę o późniejszej godzinie, następnie zrobić sobie przerwę, kiedy wracają po zajęciach i dokończyć obowiązki wieczorem w zaciszu własnego domu. Po drugie, koniec z traceniem czasu na dojazdy. Praca na własny rachunek jest szczególnie wygodna jeśli mieszkasz w dużym zakorkowanym mieście albo daleko od miejsca pracy. Mając swoją własną działalność możesz pracować z domu albo wynająć biuro niedaleko miejsca zamieszkania. Niektóre osoby, ze względu na stresujące dojazdy, decydują się na przeprowadzenie się do innego miejsca, jednak nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza jeśli masz rodzinę i poza Twoim miejscem pracy, należy także wziąć pod uwagę miejsce pracy męża i szkoły dzieci. Po trzecie, możliwość wyższych zarobków. Pewnie nie raz zastanawiałeś się, kogo stać na zakup drogich ubrań sprzedawanych w tych wszystkich ekskluzywnych butikach? Czym trudnią się osoby mieszkające w nowych apartamentowcach? Duża część z nich ma własne firmy. Oczywiście, nie należy od razu nastawiać się na duże zyski na początku działalności, a raczej ciężką pracę, ale z czasem można uzyskać duże obroty, wielokrotnie wyższe niż pracując na etacie. Po czwarte, no właśnie…. Co masz do stracenia? Nie lubisz swojej dotychczasowej pracy, trudno jest Ci pogodzić pracę na etat z życiem rodzinnym? Skorzystaj z atrakcyjnych pożyczek Zaimo na dobry początek i spróbuj czegoś nowego!

Chcę spróbować, ale boję się…Chcę spróbować, ale boję się…

Chcesz spróbować pracy na własny rachunek, ale boisz się, że sobie nie poradzisz? Nie możesz zdobyć się na odwagę, aby zrezygnować z pracy na etat, choć ta zdecydowanie Ci nie służy, gdyż zastanawiasz się, co będzie jeśli własna działalność nie wypali, a potem nie będziesz w stanie znaleźć nowej pracy? Przecież w dzisiejszych czasach sytuacja z pracą jest bardzo ciężka… A może przeraża Cię ogrom obowiązków? Przede wszystkim, musisz usiąść i wszystko dobrze przemyśleć. Jaki masz pomysł na firmę, czym się chcesz zajmować, czy podobne firmy już działają w Twojej okolicy, jak sobie radzą? Realnie oszacuj swoje możliwości i szanse na rozwój firmy. Pamiętaj, że chcąc osiągnąć sukces, musisz znaleźć niszę na rynku i zaoferować unikalne, wysokojakościowe usługi w konkurencyjnej cenie. Jeśli nie jesteś pewny czy sobie poradzić i trudno jest Ci oszacować szanse na powodzenie, co powiesz na rozpoczęcie własnej działalności jako wolny strzelec?

Taki rodzaj działalności jest o tyle łatwiejszy, że nie musisz na początku ponosić aż tak wysokich kosztów jak w przypadku założenia firmy! Nie musisz wynajmować lokalu (możesz pracować w zaciszu własnego domu), ani zatrudniać pracowników (możesz ewentualnie współpracować z innymi specjalistami, ale będzie to uzgadniane na bieżące i rozliczane na podstawie faktur). W jakich zawodach statystycznie pracuje najwięcej samozatrudnionych? Są to graficy, programiści, tłumacze, copywriterzy, software developerzy, konsultanci/doradcy biznesowi, trenerzy, specjaliści do spraw marketingu i PR, fotografowie, IT administratorzy, specjaliści ds. SEO/SEM, oraz handlowcy. W przypadku niektórych zawodów, na początku wystarczy jedynie posiadać komputer z łączem internetowym i telefon. Poza tym, zawsze możesz liczyć na pomoc Zaimo i uzyskać szybką pożyczkę na bardzo atrakcyjnych zasadach.

W przypadku niektórych zawodów, na początku wystarczy jedynie posiadać komputer z łączem internetowym i telefon. Poza tym, zawsze możesz liczyć na pomoc Zaimo i uzyskać szybką pożyczkę na bardzo atrakcyjnych zasadach, którą zwrócisz w 36 dogodnych ratach.